Başarı Öyküleri...

Yemediğinizi Yedirmeyeceksiniz!

Yazdır
PDF

1994 Yılında kurulan Bortar Yemek Fabrikası bugün aynı anda 200 çalışanı ile 2500m2 kapalı alanda 14000 kişiye yemek verebilecek kapasiteye ularak alanında Ege'nin en büyüğü olmayı başardı.

Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hasan Küçükkurt işin sırrını Sektörün Öncüleri için anlattı. ''Bizim modelimiz inanmak. İnanırsanız başarırsınız. Gurme yemeğin sahibi Uğur Abi işini çok önemserdi. Çok iyi yemek yapardı. Etin, kaymağın en iyisini yerinden getirtirdi. Hammadde en iyisi ise ürün de en iyisi olur. Bu iş insanı sevmekten geçiyor.

Yemediğinizi yedirmeyeceksiniz. Yemek sektörü insanı seven, insan sevgisi olan kişilerin ürünüdür. İnsan sevgimiz bizi gıda mühendislerimizin kontrolünde her türlü kalori hesaplamaları yapılmış daha kaliteli yemek için son teknolojiyi takibe zorluyor. Kullandığımız su, son teknoloji ile arıtılmış farklı bir sudur. Buharlı kombi pişiricilerle uygun sıcaklık ve nem koşulları ayarlandıktan sonra tek dokunuşla yemeği pişiriyoruz. Hijyen çok önemlidir. Pis bir yerde pişirilen yemeği yiyemezssiniz. Gözü doyuracağız. Bir tablo gibi hazırlayacağız sofrayı. Bu görsel zenginliği yakalayamazssanız yemeği yine yiyemezssiniz. Müşterinizin damak zevkini bilmeli, ona göre çeşitlerinizi hazırlamalısınız. Hijyen, görsel zenginlik, damak zevgi... Bu üç koşula uyarsanız bizim işimizde başarısızlık olmaz.''

www.bortar.com

İnter Global Cargo