Başarı Öyküleri...

Okumaya Geldi, Tüccar Oldu

Yazdır
PDF

Oto Satış-servis-yedek parça sektörünün öncüsü Nazım Şohoğlu 1972'de başlayan serüvenini anlattı.

'' Denizli doğumluyum. İzmir'e okumak için geldim. Gündüz çalıştım gece okudum.

İki arkadaş ortak yedek parça satış yeri açtık. İstanbul'a yedek parça almak için gittiğimde güvenilmenin tadını aldım. Çünkü cesaret başarının babasıdır. Bana destek olan firmalar, sermayem olmadan beni yürüttüler.

Kalite anlayışımızla müşteri güvenini kazandık. Eskiden oto tamir ve ustalık sistemi vardı.Günümüzde teknoloji çok gelişti. Motor sesi dinleyerek ustalık dönemi bitti. Her konuda komple ve daha kapsamlı hizmet dönemi başladı. Parça satış, servisle birleşti. 2002 yılından bu yana TEMSA servisi olarak hizmet veriyoruz. 2008 yılında Hyundai Truck ve Tata satış bayiliğini aldım.

İmalat güzel bir şey. Peugeot'un parçalarını kalıp yaptırarak biz imal ettik. Çok başarılı olduk. Biz istediğimizde gerçekten çok iyi ürün yapabiliyoruz. Yerli üretime yöneticiler özellikle destek vermelidir. 2010 itibariyle işimi makine mühendisi oğlum Burak Şohoğlu'na devretmeye başladım.Bu kuşak devri mutlaka olmalı. Aksi takdirde kurduğunuz iş gözünüzün önünde yıkılır. Herhangi bir sektörde başarılı olmuş kişileri incelediğinizde en iyi, en zeki, en güçlü, en hızlı kişilerin değil; en çok sorumluluk alan kişilerin öne çıktığını görürsünüz.

Bakın Arif Nihat Asya ne diyor:   "BİR SAÇI OKŞAMAZ, BİR ALNI SERİTLETMEZ,

BİR YELKENİ ŞİŞİRMEZ

BİRSAÇIHAVALANDIRMAZSIN.

NEYLEYİM BEN SENİN GİBİ RÜZGARI..."

Hayatımızın her döneminde kendimize ne elde ettik değil, ne yaptık diye sormalı. yaptığımız pozitif şeyler için kendimizi takdir etmeliyiz. Çünkü ağaç meyvesiyle bilinirderler...''

İnter Global Cargo