Başarı Öyküleri...

Dikili'nin Yükselen Sesi

Yazdır
PDF

Dikili'nin başarılı firması HÜSEYİN ÖZCAN Ltd.Şti. Genel Md. çalışma kurallarını anlattı.

Hüseyin ÖZCAN eski dostumuz. Dikili seyahatimizde kendisiyle buluşacağımızı kararlaştırmıştık. Bu düşünceyle kendisini aradık. Büyük oğlu Mehmet beyden HÜSEYİN ÖZCAN’IN 2010 yılı mart ayında vefat ettiğini öğrenince şok olduk. Onun anısına ve onun bize verdiği söz üzerine, çok sevdiği firmasını konuşmak üzere Firmanın Genel Müdürü Mehmet Özcan ile kararlaştırdığımız gün buluştuk. Bize şunları anlattı.

“1970’ li yıllarda çalışmaya başlayan babamız önce Sıhhi Tesisat işini kurdu. Daha sonra çocuklarını büyüyünce çalışırlar anlayışıyla inşaat sektörünün değişik alanlarına yöneldi. Bildiğiniz gibi İnşaat sektörü yarattığı istihdam olarak, ekonomiye verdiği canlılık bakımından Lokomotif Sektördür. Babam bu özelliği ve özellikle Türk insanının ev yatırım sevdasını dikkate alarak adeta yatırım zincirini tamamladı.

DEMİR DOĞRAMA, PVC SEKTÖRÜ, MOBİLYA DEKORASYON,   YER KAROSU İMALAT, GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ, ÇELİK KAPI BAYİLİĞİ,  işleriyle uygulamacı olarak çalışıyoruz. Ayrıca Köy Su İşletmesi olarak Kaba kum ve Salihleraltı’na işletme hizmeti veriyoruz. Böylece Mini bir Holding Özelliği taşıyoruz sanıyorum.

İki karpuz bir koltukta taşınmaz anlayışının doğru olduğunu gayet iyi biliyoruz. Siz nasıl taşıyorsunuz derseniz? Bu işin biri birinden bağımsız yürüdüğünü, Her Bölüm yönetiminin kardeşlerimden birinde olduğunu, kimsenin işine başka bir kardeşin karışmadığını,  Zamanı geldiğinde her firma yetkilisinin firmasıyla ilgili haftalık, aylık yaptığımız toplantılarda rapor sunduğunu söyleyebilirim. Biz kardeşler olarak babamızdan aldığımız terbiye sonucu Büyüğe saygıyı, BAŞARININ BİRLİKTEN GELDİĞİNİ, BİRLİĞİN KUVVET OLDUĞUNU çok iyi öğrendik. Bu anlayış bugün çok iyi yürüyor. Düşünün kardeşlerin hepsinin işi var. 4 Kardeşin en küçüğü muhasebecilik eğitimi görüyor. Organizasyonun bütünlüğünü düşünün. Şirket sırlarını dışarıya taşınmaması, herkesin sorumluluğunu bilmesi, Saygının her şeyin üstünde olması diğer özelliklerimiz.

Biz inşaatın her safhasını komple tamamlayabilen bir ekibiz. İnşaat harçla başlar, temizlikle biter. Başarılı iş organizasyonu bizim başarımız oluyor. Bizim şansımız Hüseyin Özcan gibi edebi, saygıyı, sorumluluğu, birliği bize aşılayan bir ustanın yanında yetişmemizdir.O Yaşarken yönetimi bana verdi. Kendisi dahi benden görev ister ve yapardı.

Yenilikleri iyi takip ediyoruz. Ama ülkemizde yapılan, genel istatistikler, araştırmalar aile şirketlerinin ömrünün 10 yıl olduğunu söylüyor. Biz duyguya dayalı değil, Denetimi çok iyi yaparak sağlıyoruz. Evraklı ve düzenli, oto kontrollü çalışıyoruz. İşin sonucu, kontrolü çok önemli. Müşteri memnuniyeti ile tüm yorgunluklar biter.

Danışmayı biliriz. İyi uygularız. Saygı, güven, devamlılık başarının temel sırrıdır. Başardıkça daha iyi koşuyorsunuz.

Biz bu yolda tam gaz koşarken model aldığımız firmalar, var tabi. PAKPEN, CANKARPEN, A DUŞ, EGE SKS örnek aldığımız firmalardır. Elden bilgi almayan, faksla sipariş alan firmalar bunlar. Projeler eğitimle gelişiyor. Bütçeyle ilgili şeyler bunlar tabi. Proje uygulanırken örneğimiz, modelimiz gibi bir yola girerken çalışmalarımız usta işçi eğitimi ile gelişiyor. Yönetim, bilgisayarlı ve bilinçli olmak zorunda. Biz bu oluşuma girdik. Otomasyonlu, bilgisayarlı otomatik üretim yakın zamanda ulaşmak istediğimiz üretim biçimidir. Bu süre ne kadar kısalırsa başarı oranımız mutluluğumuz o derece katlanacaktır. Bu vesileyle bu koşumuzda bize destek veren büyüklerimize saygılarımı sunmak isterim. Çok teşekkür ediyorum…”

www.huseyinozcanltd.com

İnter Global Cargo