Başarı Öyküleri...

Arım Balım Peteğim

Yazdır
PDF

"BİR TAT" Bal Müstahsili Refik MUSLU ile Ayvalık Şeytan Sofrası Yolundaki şirin kulübesinde tanıştık.

Arının çalışkanlığını hepimiz biliriz. Çok çalışanlara arı gibi çalışkan deriz.Tipik, örnek üretici Refik Muslu’yu 75 yaşında yaydığı pozitif enerji nedeniyle dinledik.

“ Babam da çok çalışkandı. Hep onun gibi olmak istedim. Yanında çalışmaya başladım. Ustam babamdı. İşi öğrendiğimde yıllar geçti.  Tam 40 yıl oldu. Ben kendimi öğrenmeye açık, yeni yetişen bir delikanlı gibi aç ve hevesli hissediyorum. Bildiklerimi de insanlıkla paylaşmak istiyorum. Gelecekte Yaşamımda öğrendiklerimin benimle birlikte yok olmasını istemem. Tıpkı çeşme gibi yararlanılan, suyu içilen gibi danışılan olmak istiyorum. Bu çok güzel bir duygu.  Halk Üniversitesi bu olmalı. Çünkü insanları çok seviyorum. Bana bir şeyler öğretenleri hiç unutmam.

Babamla başlayan arıcılık yaşamım bu işi seviyor muyum sorusuyla netleşti. Artık eğitilemeyen, hep çalışan insanlığa, ürünüyle şifa dağıtan arılarla birlikteydim. Balın polenin, arı sütünün yararlarını hepiniz biliyorsunuz. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerimde de ifadesini bulan bu ürün artık işi bilenlerin ustalığıyla en iyi şekilde en iyi koşullarda üretilmeli, kadir kıymet bilen insanlara ulaştırılmalıydı. Ben bu kararımı resmi onaylı tescilli markamı standart’ımı egenin emsalsiz çiçeklerine zamanında arılarımı taşıyarak yapabiliyorum.  40 yıllık artan müşteri potansiyeli bana yolumun doğruluğu konusunda güven veriyor.

ÇEKEN BİLİR

En iyi yaşayan bilir derler. Ben bunu yaşadım. SİROZ (hastası) oldum. Okuduklarımdan bilim adamlarından 1001 derde deva denilen baldan hem de en iyisini kendim ürettiğim halde neden yararlanmıyorum diye düşündüm. Bal, polen, karışımını yoğurt ile tad ayarlaması yaptım. Karışımı her gün yedim. İnanın bir ay sonra doktorum inanamadı. Sende hastalıktan eser kalmamış dediği anı unutamıyorum. Mum dibine ışık vermişti. Bu hastalığı yendim derken yaşamda başka bir sınava girdim. Motosiklet tutkum trafik kazası ile beni buluşturdu. Ayni karışıma İlacıma devam ettim. Kafamda ve vücudumdaki kırıklar hasarlar çok çabuk iyileşti. Gördüğünüz gibi her yönüyle fevkalade sağlıklıyım. Kendimi çok iyi hissediyorum.  BİLGİYİ insanlıkla paylaşmak çok güzel. İnanın çok rahatlıyorum.

Şeker hastalarına bile ayni yolla aşırıya kaçmadan bal yemelerini doktor kontrolünde kendilerindeki düzelmeyi görmelerini tavsiye ediyorum. Ben insanlık için yaratılmış çalışkanlık sembolü arıların çevredeki bilinçsiz tarım ilaçları kullanımı ile arıların telef olmasına dayanamıyorum. Arının yok olması demek dünyanın yok olması demektir görüşüne aynen katılıyorum. Bilinçli, örgütlü, belgeli üreticilerin kaliteli ürün çeşitleriyle ne olduğu belli olmayan ithal balı, bol ürün uygun fiyat ve kaliteyle yenebileceğini asla pes etmemek zorunda olduğumuzu bilmeliyiz.

Günümüzde doğal ürünlere yöneliş, arıcılık ürünlerinin tedavi edici, iştah açıcı, harika besleyiciliği, kuvvetli antibiyotik olarak tıpta arı zehrinin kullanılarak romatizma, bel ve adale ağrılarında, eklem ve sinir iltihaplarının tedavisinde kullanıldığı biliniyor.

BAL, POLEN, ARI SÜTÜ SAĞLIKTIR

Başınız ağrıdığında aspirin iyi geliyor. İyi geldi düşüncesiyle bir kutu ilacı içerseniz zehirleniyorsunuz. Oysa ayni anlayışı hata ile polende uygulasanız bir cay kaşığı yerine 100 gr polen yeseniz vücudunuz fazlasını kabul etmiyor ama zehirlenmiyorsunuz.  Sadece paranızı kaybediyorsunuz. Oysa ayni miktar poleni kendinize yararlı olacak şekilde daha verimli kullanabilirdiniz.

Onun için gelecekte doğal ürünler çok değerlenecek. İnsanların, toplumların, ülkelerin bilinç düzeyleri arttıkça doğru sorgulama sonucu kaliteye ulaşılacak KALİTELİ YAŞAM inanılmaz ölçüde yaygınlaşacaktır. Çünkü mutluluk çalışanların hakkıdır. Gezelim, görelim anlayışı ile Ayvalık Şeytan Sofrası Yolu üzerinde kendi ürünümüzü satarak insanlara sağlık dağıttık. Çok dostumuz oldu.

Bu vesileyle dostlara buradan selam olsun diyorum.”

Refik Muslu Usta kadim dostlarıyla...

Şeytan Sofrası Yolu Sarımsaklı/AYVALIK   İş tel : 0(266 324 17 70)

Ev tel  : 0(266 331 03 14)   Gsm    : 0 533 656 79 54

İnter Global Cargo