Başarı Öyküleri...

İSTANBUL ŞEHİR HATLARI 160 YAŞINDA

Yazdır
PDF

 

 

1851 Doğumlu Şirket-i Hayriye (İstanbul Şehir Hatları AŞ.)

 Boğaziçi’nin gerçek mimarı…

 

İstanbul denildiğinde, aklımıza boğazın iki yanına yayılmış olan semtler gelir. Anadolu yakasında Üsküdar, Kuzguncuk, Çengelköy, Göksu… Rumeli yakasında Ortaköy, Arnavut köy, Bebek, İstinye… Boğazın kıyılarını süsleyen bu eşsiz semtler, güzel havalarda nasıl da cazibe merkezidirler.  Kadıköy´den aşağı doğru devam ettiğinizde Moda, Fenerbahçe, Bostancı, Pendik… Eminönü´nden yukarı çıktığınızda, Sirkeci, Yeşilköy, Florya, Bakırköy… Tüm bu semtleri; İstanbul´un en popüler, en merkezi yerleri olarak biliriz. Oysa günümüzden 150 yıl öncesine gittiğimizde bu semtler, İstanbul´a uzak köyler veya mesire yerleri olarak bilinirdi.

 

HALİÇ MERKEZ

İstanbul tarihi yarımada ve Haliç’in dışına doğru büyüyemiyordu. Çünkü ulaşım olanakları kısıtlıydı. İstanbullu olup da kavaklara, fenerlere hiç gitmemiş, hatta bu köylerin varlığından habersiz pek çok insan vardı.

Kadıköy, Beykoz gibi bugünün önemli ilçe merkezleri, sürgüne gönderilenlerin oturduğu yerlerdi. Birkaç balıkçı kulübesi, bir cami ya da eski bir manastır, bir de denize doğru uzanan tahta iskeleden ibaret yerlerdi. Kıyıda görkemli saraylar, zengin yalılar, sahil haneler, biraz içerlerde de köşkler, konaklar varsa da bunlar ancak kıyı boyunca uzanırdı. Karadan, Tarabya´ya kadar bile düzenli bir yol yoktu. Kıyının hemen gerisinde tepelere doğru yükselen çınarları, servileriyle yemyeşil bir doğa başlardı. İki yakada da bugünkü gibi geniş caddeler, yollar yoktu. Köylere gitmek için tek çare kayıklar, çektiriler ya da küçük yelkenlilerdi.

 

 

İLK YOLCU TAŞIMA

Tanzimat dönemiyle birlikte Osmanlı ekonomisinde yaşanan hareketlilik, İstanbul´un boğaza doğru genişlemesine sebep oldu. Boğazın iki yakasının rağbet görmesini fırsat bilen biri İngiliz, öteki Rus iki şirket, kapitülasyonların kendilerine verdiği haklardan yararlanarak 1837´de, bu sularda iki vapur çalıştırmaya başladılar. Bu vapurların çalışmasına engel olunamayacağı için, devrin deniz ulaşımından sorumlu olan Hazine-i Hassa Vapurları İdaresi, Hümapervaz adlı vapurla boğazda yolcu taşımacılığına girişti.

 

ŞİRKET-İ HAYRİYE KURULUYOR

 Hazine-i Hassa vapurlarının düzenli seferler yapmaya başlamasıyla, kayıklarla saatler süren yolculuk yarı yarıya kısaldı. Özellikle yaz aylarında mesirelere, ayazmalara, çayırlara sefa yapmaya gitmek isteyen halk artık vapurları tercih etmeye başlamıştı. O zamanlar ortaya çıkan bu talep, Şirket-i Hayriye´nin kurulmasını sağladı.

1851 yılında kurulan şirket, İstanbul´un günlük yaşantısı içinde 94 yıl boyunca vazgeçilmez bir yere sahip oldu. Önceleri siyah boyalı, semaver bacalı, zarif yandan çarklıları, sonraları daha büyükçe, geniş salonlu, uskurlu vapurlarıyla boğazın iki yakasını birleştiren Şirket-i Hayriye, bugünkü Boğaziçi´nin gerçek mimarıydı.

 

DENİZE YATIRIM

2005 yılı Mart ayında Şehir Hatları´nın İDO’ ya devri, Şehir Hatları´nda  yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Tasarımını İstanbulluların halk oylaması ile seçtiği 5 yeni yolcu vapuru ve panoramik görüş açısına sahip 3 yeni Haliç vapuru inşa edildi ve hizmete alındı. Aynı dönemde, eski  nesil yolcu vapurları ile tarihi önem ve değere sahip vapur iskelelerinin renovasyonu gerçekleştirildi. Bazı iskeleler yeniden inşa edildi.

Çekirdekten yetişme Genel Müdür Süleyman Genç 2005 yılından bu yana adı değişen şirketlerde görevine devam ediyor. Pek çok ulusal ve uluslararası projede görev alan Genç, Türkiye’de denizcilik sektörünün know-how oluşturmasında bir ilk adım olarak kabul gören, ilk deniz otobüsü yapımı proje ekibinde yer aldı.

Kuruluşu 1851 0lan böylesi gözte bir şirketi bir dünya şehrinde yönetmenin zevkli ve sorumluluk isteyen bir iş olduğunu belirtiyor.

2010 yılı Eylül ayında da İstanbul Şehir Hatları Turizm ve Tic. San. AŞ. Kurularak, Şehir Hatları vapurları ve İskeleleri yeni şirkete devredildi.

12 Nisan 2011 günü yapılan özelleştirme sonunda İstanbul nostaljileri olan gemiler, Şehir Hatları A.Ş adıyla İstanbul’a hizmet vermeye devam ediyor. Yeni oluşum 49 iskelede 14 hatta 34 gemiyle, mevcut Boğaziçi hatlarında haliç ve adalarda günde 526 sefer yapacak.

 

 

Son olarak Dünyanın en ünlü İngiliz haber Ajansı REUTERS’in İstanbul Şehir Hatları Vapurları için 21 nisan 2011 tarihinde yaptığı övgü dolu haber özetini aktaralım. Türkiye olarak 160 yıllık gururu paylaşalım… 

    

 

“Hiçbir Ulaşım Aracı Vapurun Yerini Tutmaz”

160 yıldır Boğaz’ın sularında hizmet vermeye devam eden Şehir Hatları, uluslararası basında övgüyle söz edildi. Şehir Hatları’nın 150 bin kişiyi taşıdığı belirtilen haberde, vapur seyahatinin dünya da bir eşi benzeri bulunmadığına dikkat çekildi. 

Tarihi, kültürü, nostaljisi ve iki yaka arasında 160 yıldır verdiği hizmeti ile İstanbul’un değişmeyen sembollerinden olan Şehir Hatları Vapurlarından, İngilizce yayımlanan International Herald Tribune gazetesinde ve dünyanın en çok tıklanan portallarından Yahoo’nun haber sitesinde övgüyle söz edilerek, İstanbul Boğazı ve vapurlara geniş yer ayrıldı.

 

Metropolde Vapur

İstanbul’daki Boğaz keyfi ve yeni ulaşım yatırımlarıyla ilgili Reuters’in servis ettiği haberde bir yandan Boğaz’ın altında dev tüplerle geçiş sağlayacak Marmaray ile üçüncü köprü porjelerinin 15 milyonluk metropolde ulaşımı kolaylaştıracağı değerlendirilirken, Boğaz’ın eşsiz güzelliği ile yapılan vapur yolculuklarının hiçbir şeyin yerini tutmayacağı vapur yolcularının ağzından dile getirildi. Şehir hatlarının günde 150 bin kişiyi taşıdığı belirtilen haberde vapur güvertesinde çay içip martılara simit atmanın tadının bambaşka olduğu ve vapur seyahatlerinin dünyada bir eşi benzeri bulunmadığına dikkat çekildi.

 

Vapur En Güzeli

Reuters muhabiri Alexanda Hudson tarafından kaleme alınan haberde, İstanbul’un çok güzel bir şehir olduğu, ancak vapurların kenti daha da güzel yaptığına ilişkin vatandaş görüşlerine de yer verildi.  Yazıda yazar Orhan Pamuk'un babasının "Vapurları hepsini gölgesinden tanırım" sözleri de yer alıntı yapıldı.

İDO’nun özelleştirilme sürecinin belirtildiği yazıda, kentin klasik vapurlarının belediyenin elinde kaldığı hatırlatıldı. Şehir Hatları Genel Müdürü Süleyman Genç’in görüşlerinin de aktarıldığı haberde şu ifadelerine yer verildi:

"Deniz otobüsleri hız ve konfor sunuyor olsa da 30-40 yıllık şehir hatları vapurlarının güvertesinde çay yudumlayıp, martılara simit atmanın tadı başka. Şehir hatları vapurları günde 150 bin kişiyi taşıyor. İnsanlar bu yolculuk sırasında bir yandan kentin tarihi silüetini görebiliyor, diğer yandan modernleşmenin ve endüstrinin ne kadar hızla değiştiğini gözleyebiliyor."

 

www.sehirhatlari.com.tr  444 1851 müşteri hizmetleri

İnter Global Cargo