Başarı Öyküleri...

236 yıllık gururumuz HACI BEKİR

Yazdır
PDF

Yönetim Kurulu Bşk. Doğan Şahin

 

Türk şekerlemesinin yurt dışında tanınmasında Hacı Bekir Müessesi'nin rolü büyüktür.

ÜLKEMİZİN ESKİ VE MEŞHUR ŞEKERCİSİ HACI BEKİR, TÜRK ŞEKERCİLİĞİNDE BİR OKUL, ŞEKERCİLİĞİN ATASI HALİNE GELDİ. SEKTORÜN ÖNCÜLERİ OLARAK TÜRKİYENİN EN KÖKLÜ VE EN ESKİ YAŞAYAN FİRMASINI ARAŞTIRDIK. ÖRNEK BAŞARI ÖYKÜSÜNÜ PAYLAŞARAK İŞ DÜNYASINA HATIRLATMAKTAN ONUR DUYDUK.

İşe Başlayış,

KASTAMONU’NUN ARAÇ İLÇESİNDEN, HAMİDİYE MEDRESE’SİNE OKUMAK ÜZERE İSTANBUL’A GELEN BEKİR, ZAMANIN TİCARET MERKEZİ OLAN BAHÇEKAPI’NIN CAZİBESİNİ KEŞFEDEREK 1777 YILINDA BAHÇEKAPI’DA KENDİ KÜÇÜK ŞEKERCİ DÜKKÂNINI AÇARAK AKİDE ŞEKERİ, LOKUM v.b. ŞEKERLEMELERİ İMAL EDEREK SATMAYA BAŞLAMIŞTI.

O GÜNÜN, OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN BAŞKENTİ İSTANBUL (BAHÇEKAPI, BAB-I ALİ (SADRAZAMLIK BİNASI)’NIN VE İMPARATORLUK BÜROKRASİSİ YOĞUNLUĞU İLE SULTANHAMAM,  VALİDE ÇARŞISI (1663 YILINDA SAFİYE SULTAN KÜLLİYESİ) DAHA SONRA MISIR’DAN GELEN BAHARAT (NEV’İ MALLARIN) ÇOKLUĞUNDAN MISIR ÇARŞISI OLARAK ANILAN ÇARŞI, BALIKPAZARI, TAHTAKALE GİBİ, TİCARET MERKEZLERİ İLE İSTANBUL’U AVRUPA’YA BAĞLAYAN YOLLARIN KAVŞAK NOKTASIYDI. HALİÇ VE YENİKAPI   LİMANLARI İLE  ULAŞIM MERKEZİYDİ.

İmalat Beğenildi,

ARAÇLI ŞEKERCİ BEKİR EFENDİ BİR GÖZ OLARAK AÇTIĞI DÜKKÂNININ ARKA BÖLMESİNDEKİ BULUNAN OCAK’TA YAPTIĞI LOKUM VE AKİDELERİN LEZZETİ SAYESİNDE KISA ZAMANDA TANINMIŞ VE HACCA GİDİP GELMESİYLE ŞEKERCİ HACI BEKİR EFENDİ OLARAK ANILMAYA BAŞLADI.

Lokum-Şeker Geleneği,

LOKUM VE AKİDE ŞEKERİNİN ANADOLU’DA 15.ASIRDAN BERİ BİLİNDİĞİ MUHTELİF KAYNAKLARDA MEVCUTTUR. ANCAK LOKUMDA ŞEKER YERİNE, BAL, PEKMEZ BAĞLAYICI OLARAK DA UN, AKİDE ŞEKERİ İMALATINDA İSE BAL KULLANILMAKTAYDI. GELENEĞİ, ONUNLA BİRLİKTE SEMBOL OLAN BİR ŞEKERDİR. BİR YENİÇERİ GELENEĞİNDEN İSTANBUL’A ÖZGÜ ŞEKERLEME TÜRLERİ ARASINA GİRMİŞTİR. (AKİDE SÖZCÜĞÜ= İNANÇ, BAĞLILIK, BİRBİRİNDEN AYRILMA­MAK, YAPIŞMAK ANLAMINDADIR. BU SERT VE CİNSİNE GÖRE RENKLİ ŞEKERİN DEVLET YETKİLİLERİNE SUNULUŞU, YENİÇERİLERİN, BAĞLILIĞINI GÖSTERMESİNDEN DOLAYI AKİDE ŞEKERİ DİYE ADLANDIRILMAKTADIR.)

Osmanlı İmparatorluğunda Şeker,

OSMANLI DEVLETİNDE ULUFE GÜNÜ, YENİÇERİLERE ÜÇ AYLIKLARI DAĞITILIR VE SARAY AVLUSUNDA BİR YEMEK VERİLİRDİ. BU TÖREN İÇİNDE YER ALAN AKİDE MERASİMİ İSE, KAPIKULU ASKERLERİNİN ALDIKLARI ÜCRETLER. VE YEMEKLERİNDEN MEMNUN OLDUKLARINI GÖSTEREN BASİT AMA İLGİNÇ BİR TÖRENDİ. OSMANLI KARARNAMELERİNE GÖRE SADRAZAM VE DİVANI HÜMAYUN ÜYELERİ İLKİN ASKERİN YEMEĞİNİ TADARLAR, BUNDAN SONRA KENDİLERİNE TABAKLAR İÇİNDE ŞEKERLER SUNULURDU. BU ASKERLERİN BİR ŞİKÂYETİNİN BULUNMADIĞI­NIN KANITIYDI. DOLAYISIYLA ŞEKER TABAKLARININ DİVANA GETİRİLMESİ HERKESİ RAHATLATIRDI. SARAY HELVAHANESİNDE ÖZEL OLARAK HAZIRLANAN VE İŞLEVİNDEN DOLAYI AKİDE ŞEKERİ DENEN BU ŞEKERLER DİRHEM (3.2 g) HESABINCA VE MANGIR (BAKIR PARA) BİÇİMİNDE HAZIRLANMIŞTIR.

YENİÇERİ OCAK YASASI GEREĞİ MAKAMA GÖRE DE; SADRAZAMA 500, DİĞER VEZİRLERE, YENİÇERİ AĞASINA 300 DİRHEM GİBİ DEĞİŞİK MİKTARLARDA AKİDE ŞEKERİ SUNULUYORDU. BU İŞLEM BİTTİKTEN SONRA DİVANHANE ÖNÜNDE FETİH SURESİ OKUNURDU. BU GELENEK, GÜNÜMÜZE KADAR AKİDE ŞEKERİNİ İSTANBUL’ULAR İÇİN DİRLİK, DÜZEN VE HUZURUN SİMGESİ YAPMIŞTI. AYRICA MEVLİT GELENEĞİMİZDE HİSLERİMİZİ GÖSTEREN AKİDE ŞEKERİ İKRAMI DA YERLEŞMİŞTİ.

Şeker Çeşitleri,

18. ASIR SONLARINDA, ŞEKERCİ HACI BEKİR "KELLE ŞEKERİ" OLARAK ANILAN KONİK BLOKLAR HALİNDE ÜLKEMİZE GELMEYE BAŞLAYAN İYİ VASIFTAKİ ŞEKER­LERİ HAVANDA DÖVÜP, ODUN ATEŞİNDE BAKIR KAZANLAR İÇİNDE ERİTİP PİŞİ­REREK, GÜNÜMÜZDEKİ AKİDE İMALATINI GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR. SOĞUMASI SIRASINDA ŞEKER AĞDASINA, GÜLSUYU, BERGAMUT, PORTAKAL, LİMON, ÇİLEK V.B. MEYVE USARELERİ GÜL YAPRAĞI, NANE VEYA TARÇIN GİBİ BAHARAT­LAR, FINDIK, FISTIK, SUSAM GİBİ KURU MEYVELER KATARAK ÇEŞİTLİ TAT LEZZET VE GÖRÜNÜMDE "AKİDE ŞEKERİ" İMAL ETMİŞTİR. SICAK ŞEKER HAMURUNU EL İLE YOĞURUP ÇEKEREK (BEYAZLATARAK) AĞARTA­RAK YAPTIĞI BEYAZ AKİDELER GEVREK PEYNİR ŞEKERLERİ AYRICA BAHSE DEĞER DİĞER YÖNDEN, ŞEKERCİ HACI BEKİR PİŞİRİP HAZIRLADIĞI AĞDAYI MERMER TEZGÂH ÜZERİNDE ÇUBUK ŞEKLİNE GETİRİP, KÖŞELİ BOHÇA BİÇİMİNDE KESEREK ŞEKİLLENDİRMİŞ, BU KESİM ŞEKERCİLİK LİTERATÜRÜNE, ANSİKLOPEDİLERİNE HACI BEKİR KESİMİ OLARAK GEÇMİŞTİR.

Şeker kavanoza giriyor,

HER SAFHASINDA USTA KONTROLÜNDEN GEÇEN VE TAMAMEN EL İLE YAPILMIŞ (HAND MADE) AKİDE ŞEKERLERİ, SATILDIĞI KADAR ÜRETİLİP, TAZE OLARAK, DEĞİŞİK TAT VE LEZZETLERDE, KUYUMCU DÜKKÂNINI ANDIRACAK ŞEKİLDE CAM KAVANOZLAR İÇİNDE, DEĞİŞİK (AMORF) ŞEKİLLERİ, CAZİP RENKLERİ İLE TÜKETİCİNİN BEĞENİSİNİ KAZANMIŞ, OSMANLI SARAYININ DA İLGİSİNİ ÇEKMİŞTİ.

Padişahın Takdiri,

BÖYLECE UN, BAL, PEKMEZ İLE YAPTIĞI LOKUMLARI VE AKİDE ŞEKERLERİ İLE DE ÜN YAPAN ŞEKERCİ HACI BEKİR, ZAMANIN PADİŞAHI TARAFINDAN TAKDİR EDİLEREK, ŞEKERCİBAŞILIK UNVAN VE NİŞANI İLE TALTİF EDİLEREK PADİŞAHIN TEŞVİK VE HİMA­YESİNE MAZHAR OLMUŞTUR. BU UNVAN DAHA SONRA AlLE MESLEĞİNİ DEVAM ETTİREN OĞLU VE TORUNUNA DA VERİLMİŞTİ.

HACI BEKİR’İN LOKUM’DA BAL YERİNE KELLE ŞEKERİ VE BİLAHARE BİR ALMAN BİLGİNİN BULDUĞU NİŞASTANIN İSTANBUL’A GELMESİ İLE HACI BEKİR BUGÜNKÜ LEZZET VE TATDAKİ LOKUMLARI İMAL ETMİŞ SARAYA, TOPLUMA VE YABANCILARA SEVDİRMİŞTİ.

Türk Lokumu,

19.YÜZYIL ORTALARINDA BİR İNGİLİZ TURİSTİN ŞEKERCİ HACI BEKİR'DEN ALDIĞI BİR KUTU j LOKUMU LONDRA' YA GÖTÜREREK İKRAMI VE İSMİNİN SORULMASI KARŞISINDA O ZAMAN Kİ LOKUM İSMİ "RAHAT ÜL HULKUM" ADINI HATIRLAYAMADIĞINDAN "TURKISH DELIGHT" DEMESİ, LOKUMUN AVRUPA VE AMERİKA’DA, TURKISH DELIGHT ADIYLA TANITILMASINI SAĞLADI.

Fuarlara Katılış,

ŞEKERCİ, HACI BEKİR'İN SON YILLARI VE OĞLU MEHMET MUHİDDİN EFENDİ ZAMANINDA ALMANYA, FRANSA, AVUSTURYA, BELÇİKA GİBİ AVRUPA ÜLKELERİNDE FUARLARA KATILDI.

1873 VİYANA FUARI‘nda                 GÜMÜŞ MADALYA

1888 ALMANYA KÖLN FUARI’nda      GÜMÜŞ MADALYA

1897 BRÜKSEL FUARI’nda               ALTIN MADALYA

1906 FRANSA FUARI’nda                ALTIN MADALYA  KAZANDI.

AYRICA 1893 YILINDA AMERİKA’DA, AMERİKA’NIN 400. KEŞİF YILI NEDENİYLE BİR YIL SÜRELİ OLARAK AÇILAN CHICAGO FUARINA KATILARAK AMERİKA DA TÜRK LOKUMUNUN TANITIMINI YAPTI.

Firma Logosu,

HACI BEKİR İŞLETMELERİ İLK LOGOSU - O ZAMANKİ DEYİMLE ALAMET-X FABRİKASINI 1874 YILINDA, VİYANA FUARI DÖNÜŞÜNDE OLUŞTURMUŞTUR. YILLAR BOYUNCA YENİ MADALYALA­RIN DA EKLENMESİ İLE LOGO GELİŞTİRİLMİŞ VE SONUNDA BUGÜN DE KULLANILMAKTA OLAN SON HALİNE ULAŞILMIŞTIR. BU LOGO İLE BİRLİKTE "ŞEKERCİ HACI BEKİR", "HACI BEKİR",VE ALİ MUHİDDİN HACI BEKİR-İSTANBUL GİBİ MARKALARI DA TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ TARAFINDAN TANINMIŞ MARKA VE WIPO (WORLD INTELLECTUAL PROPERTY ORGANİZATION) TARAFINDAN DA ULUSLARARASI ALANDA TESCİL EDİLMİŞTİR.

Dış Temsilcilikler,

ŞEKERCİ HACI BEKİR MÜESSESESİ,3.NESİL ALİ MUHİDDİN HACI BEKİR'İN GENÇ YAŞTA İŞİ DEVRALMASIYLA GENİŞLEME VE GELİŞME SÜRECİNE GİRMİŞTİR. BU ARADA KAHİRE VE İSKENDERİYE DE ŞUBELER AÇILMIŞ, FRANSA VE AMERİKA’DAKİ TEMSİLCİLİKLER VE SATIŞ YERLERİ İLE ATILIM YAPILMIŞTIR.

MISIR DA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ BU GİRİŞİMLERDEN DOLAYI ALİ MUHİDDİN HACI BEKİR 1911 YILINDA MISIR HIDİV'NİN FOURNİSSUER DE S.A. KUZDIVE YANİ MISIR SARAYININ; ŞEKERCİBAŞILIK UNVANINA LAYIK GÖRÜLMÜŞ, 1939 YILINDA NEWYORK DÜNYA FUARINDA DA BAŞARI SERTİFİKASI İLE ÖDÜLLENDİRİLDİ.

Kurumsallaşma Başladı.

1939–1950 YILLARI ARASINDAKİ SÜREÇTE BAHÇEKAPI-KAPALIÇARŞI - KARAKÖY- PANGALTI – PARMAKKAPI – TEPEBAŞI - BEYOĞLU VE KADIKÖY’DEKİ SATIŞ YERLERİNDEN SONRA ANKARA'DA! BAŞARILI ÇALIŞMALAR YAPILDI. ŞEKERCİ HACI BEKİR MÜESSESESİ BİR ŞAHIS İŞLETMESİ OLARAK 1974 YILINA KADA FAALİYETİNİ SÜRDÜRDÜ. ALİ MUHİDDİN HACI BEKİR' İN 1974 YILINDA VEFATINDAN SONRA BİR ŞAHIS İŞLETMESİ OLAN 1 FİRMA 2 ANONİM ŞİRKET HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ. AİLENİN 4. VE 5.KUŞAKLARI TARAFINDAN GÜNÜN TEKNOLOJİ TAKİP EDİLEREK, ISO 9001–2008, 22000–2005, ISO 14000–2004 BELGELERİ GÜVENCESİNDE FAALİYETLERİNİ; SÜRDÜRMEKTEDİR.

Başarı Sırrı,

"ŞEKERCİ HACI BEKİR'İN OSMANLI’DAN BUGÜNE YAŞAMASI, TOPLUMUN HER KESİMİNDEN KABUL GÖRMESİ BENİMSENMESİ SAYESİNDEDİR."

ÜRÜNLERİNİN LEZZET VE KALİTESİNDEN DOLAYI PADİŞAH TARAFINDAN ŞEKERCİBAŞI UNVANI İLE HİMAYE VE TEŞVİK GÖRMESİ YANINDA HALKIMIZIN DA HACI BEKİR ÜRÜNLERİNİ SAHİPLEN­MESİ, ANADOLU’DAN İSTANBUL'A İŞ İÇİN GELEN TÜCCARLAR İLE GEZMEYE GELENLERİN DÖNÜŞ­LERİNDE AİLE BÜYÜKLERİNE VE ÇEVRELERİNE HACI BEKİR LOKUMU VE ŞEKERİ GÖTÜRMELERİ. OSMANLI TÜRK TOPLUMUNUN ADETLERİNDEN OLMUŞTUR. BU DA HACI BEKİR'İN KALICI OLMASINI SAĞLAMIŞTIR. TOPLUMUMUZ HACI BEKİR'İ OLMAZSA OLMAZLARI ARASINDA GÖRMEKTE DEYİŞLERE FİLMLERE, ROMANLARA KONU YAPMAKTA, YAŞAMIN BİR PARÇASI OLARAK KABULLENMEKTEDİR. HACI BEKİR, OSMANLI DEVLETİNİN YIKILIŞINDA VE CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞ YILLARINDA TOPLUMUMUZUN ÇEKTİĞİ SIKINTILARI YAŞAMIŞ VE TOPLUMUN SAHİP ÇIKMASI VE BENİMSEME­Sİ NEDENİYLE FAALİYETİNİ SÜRDÜREBİLMİŞTİR.

10 Padişah ve 11 Cumhurbaşkanı İle Çalıştı,

OSMANLI DÖNEMİNDE 10 OSMANLI PADİŞAHININ HÜKÜMRANLIK SURESİ İLE CUMHURİYET DÖNEMİNİN 11 CUMHURBAŞKANININ GÖREV SÜRELERİ BOYUNCA FAALİYETLERİNİ DEVAM ETTİREN VE TÜRK TOPLUMUNUN BİR PARÇASI OLAN ŞİRKETLERİMİZ TAŞIDIĞI BÜYÜK SORUMLULUĞUN BİLİNCİ VE MANEVİ AĞIRLIĞI ALTINDA KUSURSUZ OLMAYA ÇALIŞMAKTADIR.

Helva Üretimi,

HACI BEKİR'İN EN MEŞHUR ÜRÜNLERİ, RENKLİ ÖZEL KESİME SAHİP PARLAK AKİDE ŞEKERLERİ İLE LOKUMLARI VE BADEM EZMELERİ OLMUŞTUR. BUGÜNDE AYNI ÜRÜNLERE RAĞBET DEVAM ETMEKTE 1900'LÜ YILLARIN BAŞINDA ÜRETİMİNE BAŞLANAN HELVAYA DA İLGİ HER GEÇEN GÜN, ARTMAKTADIR.

İşin Ehli Ustalar,

BUGÜN HACI BEKİR AİLESİNİN 4–5. KUŞAĞININ İŞ BAŞINDA OLMASI GİBİ ÇALIŞANLARIMIZIN DA BİR KISMI 2–3 NESİLDİR ŞİRKETİMİZDE ÇALIŞMAKTADIR. BUGÜNKÜ TEKNOLOJİDE HER ŞEY BİLİNMEKLE BERABER BİR ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE, HACI BEKİR EFENDİ' DEN BUGÜNE ŞİRKETİMİZDE LOKUMLAR BELİRLİ BİR SÜRE DİNLENDİRİLMEDEN KESİLMEZ VE SATILMAZ.

İSTANBUL'DA 4 MAĞAZA, 20 ÖZEL MÜŞTERİ VE TÜRKİYE'NİN 21 İLİNDE HALKIMIZA HİZMET VERMEYE DEVAM ETMEKTEDİR.

İlgi Ve Çeşitlenme,

SON YILLARDA ÖZELLİKLE GENÇLERİMİZ ARASINDA EKSTRA FISTIKLI (ÇİFTE KAVRULMUŞ) LOKUM İLE SAKIZLI VE KAHVELİ LOKUMLAR VE AKİDE ŞEKERLERİNE OLAN İLGİNİN ARTTIĞI GÖRÜLMEKTEDİR.

TARİHİ GEÇMİŞİNDEN GELEN GELENEKLERİ İLE HACI BEKİR DÜKKÂNLARINDA YALNIZ BUGÜN 28 ÇEŞİT OLAN LOKUM 13 ÇEŞİT OLAN AKİDE ŞEKERLERİ, 11 OLAN EZME ÇEŞİTLERİNE İLAVE OLARAK UNLU MAMULLER ALANINDA TATLI-TUZLU BİSKÜVİ, PASTA, TURTA, PROFİTEROL YANINDA EN AZ LOKUMLARI KADAR TANINMIŞ ACI BADEM KURABİYESİ İLE ÇOK ARANILAN ESKİ BİR OSMANLI İÇECEĞİ OLAN DEMİRHİNDİ ŞERBETİNE RAĞBET ARTMAKTADIR.

İhracat,

YURT DIŞINDA İSE YENİ ZELANDA, AVUSTRALYA, DUBAİ, S. ARABİSTAN, YUNANİSTAN, HOLLANDA LETONYA, LİTVANYA, ESTONYA, İNGİLTERE, ABD ÜLKELERİNE DEVAMLI, JAPONYA, G.AFRİKA, FRANSA, KANADA, ALMANYA vb ÜLKELERE DE TALEBE GÖRE İHRACAT YAPILMAKTADIR.

…(DEMİR HİNDİ ARAPÇA "TEMRİ HİNDİ" HİNT HURMASIN’DAN GELMEKTEDİR. (LATİNCE TAMARİNDUS INDICA) FAMİLYASINDAN YAPRAKLARINI DÖKMEYEN BİR AĞACIN MEYVESİDİR. EKŞİ (MAYHOŞ) TADI İLE FERAHLIK VERMEKTE, OSMANLIDAN GÜNÜMÜZE İNTİKAL ETMİŞ VE ARANILAN BİR ŞERBETTİR. RAMAZAN AYLARINDA İFTAR SOFRALARININ VAZGEÇİLMEZLERİNDENDİR)

İnter Global Cargo