Başarı Öyküleri...

Güneş Asla Fatura Çıkarmaz

Yazdır
PDF

EMİNSAN Yön.K. Bşk. Yüksel Köküş:"Dünya Alternatif Enerji Kaynakları peşinde" diyor.

Kaynakların azalması sonucunda, artık tüm dünyada alternatif enerji kaynaklarına yönelme söz konusu. Özel girişimler ve kişisel projeler, devletler tarafından da destekleniyor. Birçok bilimsel araştırma merkezi ve üniversiteler, alternatif enerji üzerine çalışmalar yapıyor.

Ülkemiz ise güneş ve su başta olmak üzere çeşitli kaynaklar açısından oldukça elverişli olmakla birlikte bazı idari eksikliklerimiz bulunmakta. Konuyla ilgili özellikle İzmir’de güneş ve rüzgar enerjileri üzerine faaliyet gösteren Eminsan Enerji Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Yüksel Köküş’ü dinleyelim…

’Dünyada fosil kaynakları tükeniyor. Şimdiden yeni enerji kaynakları bulmak zorundayız. Daha iyi, daha zahmetsiz, daha ucuza gelen enerji üretmeliyiz. Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Bölümü’yle bu konuda karşılıklı bilgi alışverişimiz oluyor. Güneş enerjisini en iyi kullanan ülke Almanya ile karşılıklı bilgi ve teknoloji alışverişimiz oluyor. Avrupa bizden daha az güneş görmekle beraber bu sistemi 10 kat daha fazla kullanıyor.

Biz Eminsan olarak insanlara kendi kendini amorti eden bir sistem sunuyoruz. Sistemimiz bir buçuk yıl içinde kendini ödüyor.Artık güneş enerjisi ile evleri ısıtmaya başladık. Yıllık %65 oranında güneşten yararlanıyoruz. Geri kalan kısmı mevcut ısıtma sistemine bağlıyoruz.

Avrupa ülkeleri üreticisine büyük destek veriyor. Yatırım bedelinin yarısını devlet karşılıyor. Bizde bu destek henüz yok. Kalifiye eleman sıkıntısı dolayısı ile bir odamızın bile olmaması gibi sorunlar yaşıyoruz. Ancak yolun başındayız. İlgili enerji yasasının çıkmasıyla birlikte 2 milyon kişiye iş olanağı sağlanacaktır. Enerji bilincini yaymaya çalışıyoruz. Krizlerde bile olumlu motivasyon alıyoruz. Enerji sektörü çok büyüyecek. Dünya, insanlar, güneş, rüzgar var oldukça yaşayacaktır."


www.eminsan.com

İnter Global Cargo