Başarı Öyküleri...

SAKKAFLAR’dan 120 yıllık lezzet TARİHİ MEŞHUR KANLICA YOĞURDU…

Yazdır
PDF

 

 

1893 Yılından beri Tarihi Kanlıca Yoğurdu üreticisi 5. Kuşak Muhammet Ali SAKKAF...

Geleneksel yerel lezzetlerimizden Boğaziçi’nin vazgeçilmezi Tarihi Kanlıca Yoğurdunu merak ettik. Sorduk soruşturduk. 5. Kuşak yoğurt imalatçısı son SAKKAF’a ulaştık. Konuştuk onunla. Bu emsalsiz lezzet 1893 yılından beri Sakkaf ailesi tarafından imal ediliyormuş. Sakkaflar 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda maruz kaldıkları zulüm neticesi Bulgaristan’dan anavatana göç ederek Kanlıca’yı yurt edinmişler. Sakkaf’ların günümüzdeki temsilcisi Muhammed Ali Sakaf bakın Sektörün Öncülerine neler anlattı?

 “Doğduğumdan beri yoğurdun, mayanın içindeyim. Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirdikten sonra 3. kuşak dayımla çalıştım. 1986 yılında çiftliği bugünün deyimiyle organik tesisimizi kurdum. Adıyla, tadıyla özel Tarihi Kanlıca Yoğurdunu marka olarak da 1988 yılında tescillettim.

Aile yadigârı ürünümüz Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu, tamamen doğaldır. Doğal yemlerle beslenen, bölgemizde otlayan sığır ve koyunlarının sütü özenle seçilir. Daha önce üretilmiş Kanlıca Yoğurdu ile mayalanır. Soğutma aşamasından sonra +3 derecede satış noktalarına ulaştırılır.

 Tarihi Meşhur Kanlıca yoğurdu katkısız ve anti-bakteriyel özelliği ile sindirim sisteminizi rahatlatır, cildinizi güzelleştirir, ömrünüzü uzatır. Geleneksel tadıyla, bir asrı aşan süredir “ömür uzatan yoğurt” namını alan Tarihi Kanlıca Yoğurduna sevgimizi de kattık. Böylece daha da tatlandı.

Şiirlere, şarkılara, ressamlara ilham kaynağı olmuş Boğazın incisi Kanlıca’mızda iskele meydanında bulunan Çınaraltı Büfe en önemli sunum noktamız. Fabrikamızdan yıllardır çoğalan bayilerimize seri olarak ulaşıyoruz.1977 den beri Migros’a yoğurt veriyoruz.” dedi. Firmanın kurucu Başkanı Muhammet Ali Sakkaf bilgilendirmeyi şu sözlerle tamamladı.  

Tarihi Kanlıca Yoğurdumuzu, Geleneksel lezzetimizi, modern teknolojik yenilenmelerle gelecek kuşaklara taşımak istiyoruz. Kendimize yeni hedefler koyduk. Bu yolda ailecek çok çalışıyoruz. Bizleri oldukça güzel günler bekliyor.

 Bu görüşmeyle geçmişimi, nereden nereye geldiğimizi yeniden yaşadım. Şahsınızda “Sektörün Öncüleri”ne çok teşekkür ediyorum.

HEPİMİZE BAŞARILAR DİLİYORUM.”

 

İnter Global Cargo