Teknoloji Haberleri...
Yazdır
PDF

Akıllı Otomobiller Geliyor

İletişim ve sensör teknolojilerinin entegrasyonu, akıllı ve yarı bağımsız hareket edebilen otomobilleri hayatımıza sokuyor.

Geleceğin otomobilleri, kazaya karıştıkları anda hastaneyle irtibata geçebilen bir sistemle donatılacak.

İngiltere'de düzenlenen ve geleceğin teknolojilerinin tanıtıldığı bir sempozyumda, otomobillere yerleştirilecek küçük akıllı sensörlerin, kaza anında hastane ve ilk yardım görevlilerine, çarpışmanın ciddiyeti ve kazaya kaç kişinin karıştığına dair verileri anında gönderebilecekleri belirtildi.

Şu an kullanılmakta olan otomobillerde ortalama 25-30 elektronik kontrol ünitesi bulunduğunu, lüks araçlarda bu sayının 80'e kadar çıkabildiğini belirten uzmanlar, bunların sürücülerin sürüş yeteneklerini arttırdığını ve çarpışma tespit sistemleri ile radar gibi teknolojilerin de bunlara ekleneceğini kaydettiler.

Uzmanlar, geleceğin akıllı otomobillerinde bulunacak sistemin kazadan hemen sonra ilk tepkiyi verecek şekilde tasarlanacağını, ilk yardım görevlilerinin daha çabuk olay yerine gelebilmeleri için kaza yeri ve otomobildeki yolcu sayısıyla ilgili veriyi hemen iletebileceğini belirttiler.

Geleceğin otomobillerine yerleştirilecek daha ileri sistemlerin, aracın çeşitli yerlerindeki sensörlerin verilerini hastaneye iletebileceğini anlatan fütüristler, böylece doktorların ve sağlık görevlilerinin kaza yerine ulaşmadan önce, kaza profili ve yolcuların ciddi bir şekilde yaralanıp yaralanmadıklarına dair bir risk değerlendirmesi yapabileceklerinin altını çizdiler.

LINUX Özgürlük mü?

Yazdır
PDF

ÜCRETSİZ LINUX yazılım=  ÖZGÜRLÜK MÜ?

Linux; Finlandiya Üniversitesinde öğrenci olan Linus Torvalds ‘ın, internete koyduğu işletim sistemi çekirdeğinin dünyadaki bir grup yazılımcı tarafından gönüllü olarak geliştirilmesiyle başlamış ve aynı tabanda ancak farklı kullanıcı gruplarına hitap eden yüzlerce çeşidi çıkmıştır. Bu kararlı sürümler birçok yazılımcı tarafından hızla geliştirilmekte, belli bir seriye ulaştıktan sonra durdurularak elde edilen kararlı sürüm piyasaya sürülmektedir.

Linux sürümlerinin ortak adı özgürlüktür. Ortak adından da anlaşılacağı üzere milyonlarca kullanıcıya ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır.

Türkiye ‘de de bu konuda boş durulmamakta, Tübitak bünyesinde bulunan Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Enstitüsü ‘nde (UEKAE), 2003 yılından buyana PARDUS adı altında, tamamen yerli ve tamamen Türk yapımı işletim sistemi hazırlanmaya ve sunulmaya başlamıştır.

Pardus Vizyonu: Üst düzeyde çeşitli tercihler ve saptamalar yapabilmek için, Pardus'un zaman içinde kaplayacağı alanı tanımlamak gereklidir.

Pardus, sürümleri farklı dikey pazarlarda, çeşitli kullanım şekillerinde ve alanlarında, toplumun her kesiminde tercih edilen, kullanılan ve yaygınlaştırılan bir işletim sistemi dağıtımı olacaktır.

Kar amacı güdülmemekle birlikte, kullanılacak ve oluşturulacak iş modelleriyle, öz kaynakları ile ayakta durabilen, sürdürülebilir bir organizasyon oluşacaktır.

Geliştiriciler, mevcut teknolojik problemlere, uygulanabilir ve yenilikçi çözümler getirerek küresel düzeyde Linux ve açık kaynak camiasına özgün katkı yapacaklardır.

Kişisel bilgisayarınıza Linux tabanlı bir yazılım kurduğunuzda;

  • Yazı yazabilmek, tablolar oluşturabilmek, Slâytlar hazırlamak için gerekli olacak her türlü yazılım.
  • Bir web tarayıcı (örn. Firefox) ve bir E-Posta yazılımı. (örn. Thunderbird veya Evolution)
  • En az Photoshop kadar güçlü bir resim düzenleyici (GIMP)
  • Bir Anlık Mesajlaşma uygulaması.
  • Bir film oynatıcı.
  • Bir müzik oynatıcı.
  • Bir PDF okuyucu.
  • Arşiv açmak için gerekli her şey (ZIP, vs.) .

Linux ile kolayca çalışmaya başlayabilirsiniz.

Dünya üzerinde birçok devlet kurumu, firma ve kişi kendisi için faydalı olabilecek, Server, kişisel kullanım vb. kullanım için bir işletim sistemi kullanmaya başlamış, hatta geçen süre zarfında Linux işletim sistemlerinin güvenilirliği, esnekliği, bulunabilirliği, kolay öğrenilebilirliği, ücretsiz olması ve kolay elde edilebilir olması nedeniyle vazgeçilmez olmuştur.

Dünya üzerinde bulunan ve hatırı sayılır sayıda virüs Linux haricindeki işletim sistemi hazırlanmıştır. Virüsün çalışma yapısında o işletim sisteminin kodlarına ve yapısına göre hazırlanmıştır. Bu, ortamda dolaşan virüslerin %95 ‘i gibi küçümsenemeyecek bir rakam. Sürekli sistemlerin geliştirilmesi, değiştirilmesi nedeniyle Linux için, diğer işlerim sistemine göre daha az sayıda virüs vardır ve onu da Linux için hazırlanmış ücretsiz bir anti virüs ile temizleyebilirsiniz.

Linux için kullanılan kodlarla sadece işletim sistemi yazıldığını düşünmeyin. Aynı zamanda web uygulamaları da hazırlanmaktadır, Joomla, Wordpress, PhbBB, Drupal vb. birçok içerik yönetimli web sitesi, komponent ve modülleri,  açık kaynak kodlarıyla hazırlanmış ve onlar da ücretsiz olarak internet ortamında dağıtılmaktadır.

Siz de, parasal karşılığı binlerce dolardan daha fazla olan ama para ile satılmayan, stabil itesi yüksek, virüs bulaşmayan, tamamen yerli olan işletim sistemini denemek isterseniz,

http://www.pardus.org.tr

Adresini ziyaret etmeniz ve pardus için en sonra hazırlanan kararlı sürümü indirmeniz yeterli olacaktır. Hatta kurulumu birkaç tık ile bitirebilmenize rağmen detaylı bir anlatımda site içinde mevcuttur.

Kişisel kullanımınız için gerekli olan ve TÜBİTAK tarafından hazırlanmış olan orijinal medyayı (orijinal CD), ücretsiz olarak firmamızdan da temin edebilirsiniz.

---------------------------------------------

Reha Akkoçan
Life Bilişim Eğitim ve Danışmanlık
0.232.347 95 53
Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

www.liefbilisim.com

İnter Global Cargo